+90 532 282 67 59

"Felaket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur."
(Mustafa Kemal Atatürk)

27 May 2020
0 yorum
1136

Prof. Dr. L. Kenar: Korona virüsünün tüm gerçeklerini anlattı

Yeniakit.com.tr’ye konuşan Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Politikaları Geliştirme Merkezi (KBRN) Başkanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kenar, “Yetkililerimiz Korona Virüse ilişkin bütün tedbirleri fazlası ile aldı. Psikolojik tedbirlerin alınması da önemli bir nokta. Halkımız müsterih olmalı çünkü Türkiye Korona Virüs için negatif durumda.” dedi.

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer Savunma Politikaları Geliştirme Merkezi (KBRN) Başkanı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Kenar, Çin’in Wuhana eyaletinde ortaya çıkan Korona Virüse ilişkin açıklamalarda bulundu. “Korona Virüs doğada tabii olarak bulunan bir virüs tipi.” diyen Prof. Kenar, “Korona Virüs, genetik dizilimindeki çeşitli farklılıklar sebebi ile bugün tedavisi olmayan ve insandan insana bulaşması mümkün bir hal almış durumda. Aslında biz Korona Virüsü yıllardan beri görüyoruz. Geçmişte yaşadığımız Sars salgını ve ondan sonra özellikle Ortadoğu’da yayılan Mers virüsleri de Korona Virüsün bir çeşidiydi. Bu virüs tipleri değişik bir yapı kazanarak tekrar Çin’de ortaya çıktı.” şeklinde konuştu.

“Psikolojik tedbirlerin alınması da önemli”
Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Türkiye’de yeterince tedbir aldığını belirten Prof. Kenar, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı yetkilileri ülkemizde çok önemli tedbirler aldı. Karantina tedbirleri de önceden belirlenmiş hastanelerde alınmış durumda. Gümrük kapıları ve havalimanları girişinde de Korona Virüse yönelik önlemler alındı. Yaptığımız çalışma ve araştırmalarda ülke olarak alınması gereken tüm tedbirlerin alındığını görüyoruz.

Önemli olan psikolojik olarak tedbirlerin de alınması. Özellikle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere maske takan insanlarla karşılaşıyoruz. Medyada Korona Virüs ile ilgili bir bilgi kirliliği mevcut. Ben Türkiye için Korona Virüsün konuşulmasını yersiz buluyorum. Türkiye Korona Virüs salgınında negatif durumda.”

Kaynak: https://www.yeniakit.com.tr/haber/prof-dr-kenar-corona-virusun-tum-gerceklerini-anlatti-1054306.html