+90 532 282 67 59

"Felaket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur."
(Mustafa Kemal Atatürk)

22 Ara 2020
0 yorum
2442

Uzmanlardan son dakika mutasyon açıklaması! Bu şekilde devam ederse...

Covid-19 salgını tüm dünyada hızını kesmeden bulaşmaya devam ederken İngiltere'den gelen haber herkesi tedirgin etti. Virüsün mutasyona uğradığı ve artık daha hızlı yayıldığı söylenirken hazırlanan aşıların işe yarayıp yaramayacağı, mutasyona uğrayan koronavirüsün daha öldürücü olup olmadığı gibi sorular da kafalarda yer edindi. Uzman isimler ise yeni mutasyonla ilgili Haber7'ye çok önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Levent Kenar (Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıbbi KBRN(Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler) Anabilim Dalı Başkanı)

SALGINA FARKLI BİR BOYUT KAZANDIRABİLİR

Mutasyon çevre koşullarıyla da ilgili bir olay ve bu virüs sayısız bir şekilde mutasyon geçirdi. Türkiye’de bulunan virüsün genetik yapısı ile Kolombiya’daki virüsün genetik yapısı zaten aynı değil. Bundan dolayı İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon salgına farklı bir boyut kazandırabilir. Bizim bir virüsün ortadan kalkması için beklentimiz, mutasyonun virüsü zayıflatacak şekilde gerçekleşmesidir. Ancak İngiltere gibi bir kuzey ülkesinde, soğuk iklimde bu mutasyonun gerçekleşmesi, virüsün önümüzdeki günlerde daha zor çözüneceği bir hal aldığını ortaya koyuyor. Filmlerde görürsünüz; virüsleri, mikroorganizmaları soğuk kalıplarda saklarla. Bu sayede bir bozulma yaşamazlar, ardından sıcak ortamda tekrar çözünürler. Yani virüsü soğuk iklimde mutasyon geçirmesi maalesef müjdeli bir haber veremiyoruz.
Yakın gelecekte bu mutasyonun etkilerini daha çok göreceğiz. Mutasyon dediğimiz olay virüsün yapısındaki nükleik asitlerinin olması gerekenden farklı bir yapıya bürünmesi olarak açıklanabilir. Bu doğal bir şekilde gerçekleşebileceği gibi laboratuvardaki bir manipülasyon, işlem sonucu insan müdahalesiyle de ortaya çıkabilir. Sonuçta aşı geliştirme teknolojisine sahip ülkeler, kurumlar bu virüsün genetik yapısı ile de oynayabilir. Laboratuvarda aşı üretebiliyorsan biyolojik silah da üretebilirsin.

TEK KURTULUŞ REÇETESİ AŞI

İlk ortaya çıkan verilen bizim beklediğimiz negatif mutasyonun gerçekleşmediği şeklinde. Ve hastalığın yayılım hızının arttığını ortaya koyuyor. Önümüzdeki zamanlarda bu mutasyona uğramış virüsün öldürücülük oranının, mortalitesinin, insanlarda hastalık oluşturma ve bulaştırma seviyesinin nasıl seyredeceğini göreceğiz. 

Virüsün genetik yapısının çevre faktörlerine göre değişiklik gösterdiğini biliyoruz bu nedenle aşıların da her ülkede her insan için aynı sonuçları vermesini bekleyemeyiz. Ama aşının esprisi iyileştirme ya da tedavi etme değil, kişinin çevresinden virüsü alabilme ihtimalinin azalmasına yönelik çalışmalardır. Şu an hızlandırılmış da olsa aşının geliştirilmesi önemli. Büyük oranda aşıların koruyuculuk yüzdeleri aşılanmayla beraber denenmiş olacak. İnsanoğlunun da tek kurtuluş reçetesi aşı olarak görünüyor. Mutasyonun aşıdaki etkinliği çok büyük oranda etkileyeceğini sanmıyorum.