+90 532 282 67 59

"Felaket başa gelmeden evvel, onu önleyecek ve ona karşı savunulacak gerekleri düşünmek lazımdır. Geldikten sonra dövünmenin faydası yoktur."
(Mustafa Kemal Atatürk)

04 Eyl 2023
0 yorum
162

İstanbul KBRN Günleri

Uluslararasi ilişkiler ve bilim ve teknoloji alanindaki gelişmelerde görülen ilerlemeler özellikle son otuz yıl başta Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok ülkesi ile bazı terör gruplarını KBRN denilen kitle imha silahları (KİS) geliştirme programlarına yönlendirmeye başlamıştır.


Özellikle askeri alanda gücüyle dikkat çeken, yüksek teknolojiye sahip bazı devletler ile beraber Ortadoğu ülkelerinin de sadece kimyasal ve biyolojik ve radyolojik ajan ve silahları değil bunların atım vasıtaları ile ilişkili balistik füzeler ve nükleer silahlanma alanında da önemli stokların oluşturmalarına neden olmuştur.


KİS’nın neden olduğu KBRN olaylarının ne kadar yoğun ve zorlu bir yönetime ihtiyaç duyduğunu ve kitlesel kayıplara sebep olabileceği gerçeğinden yola çıkarak, özellikle 11 Eylül 2001 terör saldırısı ile başlayan ve ülkemizin de içinde bulunduğu coğrafyada ve son Suriye iç çatışmalarında adından oldukça söz ettiren bu ajanların kullanımına yönelik tehdit günümüzde asimetrik savaş içerisinde yerini almış olması, en önemlisi de gelecekte bu ajanların gerek savaş gerekse terör ortamında kullanılması gerçeği ile karşı karşıya bulunmamızdır.
İşte bu anlayışla Dünyanın en kalabalık ve nüfus yoğunluğu en fazla olan şehirlerinden olan İstanbul’da ulusal düzeyde pek çok bilim insanı, kamu ve özel sektör temsilcisini bir araya getirecek “İstanbul KBRN Günleri”nde sizleri bu etkinliğimizde görmeyi ümit ediyoruz.
İstanbul Aydın Üniversitesi ile KBRN Savunma Politikaları Geliştirme Derneği işbirliği ile 20 – 21 Ekim 2023 tarihlerinde İstanbul Aydın Üniversitesi Florya (Halit Aydın) Yerleşkesinde yapılacak İstanbul KRBN Günleri hakkında daha kapsamlı bilgiye ve bilimsel programa”https://istanbulkbrn.org/” adresinden ulaşabilirsiniz.

 

"Istanbul CBRN Days"
Recent developments in international relations, science, and technology, especially over the past thirty years, have led many countries around the world, primarily in the Middle East, along with certain terrorist groups, to initiate programs to develop CBRN (Chemical, Biological, Radiological, Nuclear) weapons referred to as Weapons of Mass Destruction (WMDs).

Particularly, some states with strong military capabilities and high technology, as well as Middle Eastern countries, have not only focused on chemical, biological, and radiological agents and weapons but have also been prompted to build significant stocks in the field of ballistic missiles and nuclear armament associated with their delivery vehicles.

Considering the intensity and complexity of CBRN incidents caused by WMDs and the potential for massive casualties, it has become apparent that these threats have found their place in asymmetric warfare, especially starting with the September 11, 2001 terrorist attacks, gaining prominence in the region where our country Turkiye is located and during the recent internal conflicts in Syria. Most importantly, we are faced with the reality that these agents may be used in future both in battlefields and in terrorist attacks.

With this understanding, we hope to see you at the "Istanbul CBRN Days," which will bring together numerous scientists, public and private sector representatives on a national level in Istanbul, one of the world's most populous and densely populated cities.

In collaboration with Istanbul Aydin University and Association of CBRN Defense Policies Development, "Istanbul CBRN Days" will be held on October 20-21, 2023, at Istanbul Aydin University's Florya (Halit Aydin) Campus. For more comprehensive information and the scientific program about Istanbul CBRN Days, please visit the website at https://istanbulkbrn.org/."